/Files/images/kartinki/каленар.gif

Знаменні дати квітня



02.04.Міжнаро́дний день дитя́чої кни́ги
Свято, встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щороку (починаючи з 1967 року)2 квітня— в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Цим підкреслюється надзвичайно важлива роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі. Зазвичай до цього дня у багатьох країнах приурочують проведення тижня дитячої та юнацької книги. Проводять ранки, конкурси, виставки, конференції і фестивалі, присвячені найкращим книгам світу. Програми яскраві, розважальні, такі, що запам’ятовуються. Традиційно з нагоди свята представники IBBY організовують в школах різних країн урочисті заходи для дітей, зустрічі з авторами і ілюстраторами, конкурси на найкращий твір тощо. І скрізь, у всіх країн і народів королем свята вважається Андерсен. Чарівному казкарю Андерсену належать романи, п’єси, вірші, проте в літературі він залишився перш за все як автор казок та історій, що склали 24 збірки, виданих в 1835–1872. Світову славу Андерсену принесли його казки, в яких поєднується романтика і реалізм, фантазія та гумор і сатира. Біографія Андерсена теж нагадує казку, особливо якщо з довірою поставитися до його розповіді про себе в двох великих мемуарних нарисах «Казка мого життя». Твори Андерсена спонукали українського композитора Жанну Колодуб до створення багатьох музичних творів для дітей. Серед них — «Снігова королева» та інші.

05.04. Конституція Пилипа Орлика 1710 р., її основні положення та значення для зародження українського конституціоналізму
Отже, нагадаємо, після поразки під Полтавою шведський король Карл XII та український гетьман І. Мазепа з рештками своїх військ відступили на південь, на територію Туреччини, у м. Бендери (нині – Республіка Молдова), де невдовзі І. Мазепа помер. На козацькій раді 5 квітня 1710 р. гетьманом України був обраний Пилип Орлик – соратник Мазепи.

Цього ж дня на раді було також оголошено і прийнято складену П. Орликом державну Конституцію України, яка називалася "Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького". По латині вона звучала так: "Pacta et Constitutiones legum libertatumque Exercitus Zaporoviensis". Це була перша писана конституція у світі.

Конституція П. Орлика не лише проголошувала незалежну Українську державу республікою, а й закладала підвалини поділу влади, юридично закріплювала систему виборів посадових осіб. Вона передбачала встановлення національного суверенітету й визначення державних кордонів, забезпечення прав людини, створення правового суспільства на засадах єдності і взаємодії трьох гілок влади – законодавчої (виборна Генеральна рада, що мала збиратися тричі на рік – Різдво, Великдень і Покрову), виконавчої (гетьман, дії якого обмежувалися законом, що виключало монархічну форму правління) і судової, підзвітної і контрольованої. Конституція закріплювала ще не знані у тогочасній Європі засади демократичного суспільства.

На відміну від сучасних конституцій, Конституція Пилипа Орлика не мала поділу на статті. Навпаки, вона була більш подібна на літературний твір, умовно поділений на розділи, будучи, попри це, зразком унікальної правової пам'ятки.

07.04. Всесвітній день здоров'я
Святкування якого приурочене до дня заснування Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), починаючи із 1950 року. Його метою є залучення уваги людей в усьому світі до основних проблем громадської охорони здоров'я , що стоять перед міжнародним співтовариством.

Традиційно у цей день починається здійснення довгострокових програм санітарної освіти, які тривають протягом тривалого часу після 7 квітня.

12.04.Всесвітній день авіації і космонавтики
У цей день, 12 квітня, в 1961 році майор Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він зробив один виток навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин. За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАЇ) 12 квітня відзначається як «Всесвітній день авіації та космонавтики». В Україні цей День має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України» і закріплений Указом Президента України від 13 березня 1997 року № 230/97, його святкування відповідно проводиться щорічно 12 квітня. Пізніше, 7-го квітня 2011-го року, на рівні Генеральної Асамблеї ООН, була прийнята відповідна резолюція № 65/271, в якій 12-е квітня проголошено Міжнародним днем польоту людини в космос. Враховуючи ризики, фізичні та інтелектуальні навантаження, гіганську працю і безпрецедентну самовідданість всіх, хто створював для нашого людства цю сміливу можливість, хотілося б побажати в цей День всім нам спокою і впевненості.

21.04. Український День навколишнього середовища (День довкілля)
Після недавніх досліджень з’ясувалося, що найчистіше повітря в світі «живе» на острові Тасманія, який знаходиться поруч з континентом Австралія. На початку цього тисячоліття Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала звіт про забруднення навколишнього середовища. Результати дуже сумні. Наприклад, в Каїрі, повітря дуже сильно забруднене. Дихати «під відкритим небом» там цілий день, для організму, все одно що викурити пачку цигарок.

26.04.Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф
26 квітня, відзначають 32-у річницю аварії на Чорнобильській АЕС - найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності. Цього дня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте усередині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише територію сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.


Календар знаменних дат

У Календарі зібрано всі найважливіші дати, які Україна та країни світу відзначатимуть упродовж наступного навчального року.
Календар адресований шкільним бібліотекарям, учителям української та світової літератури, педагогам-організаторам, педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів та ін.
Матеріали Календаря нададуть допомогу в плануванні роботи на рік, календарному плануванні, підготовці культурно-просвітницьких заходів тощо.
Матеріали надані для ознайомлення.

ВЕРЕСЕНЬ
1 – День знань
8 – День фізичної культури та спорту
21 – Міжнародний день миру
30 – Всеукраїнський день бібліотек

ЖОВТЕНЬ
1 – Міжнародний день людей похилого віку
Перша неділя жовтня – День працівників освіти
14 – Покрова Пресвятої Богородиці. Створення УПА. День українського козацтва

ЛИСТОПАД
6 – визволення Києва від німецько-фашиських загарбників
9 – День української писемності та мови
17 – День студента
16 – Міжнародний день толерантності
24 – День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій
30 – Міжнародний день захисту інформації

ГРУДЕНЬ
1 – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
3 – Міжнародний день інвалідів
4 – Міжнарожний день інформатики
5 – Міжнародний день волонтерів
6 – День Збройних сил України
14 – День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС
15 – Міжнародний день чаю
19 – День святого Миколая. Міжнародний день допомоги бідним
20 – Міжнародний день солідарності людей

СІЧЕНЬ
22 – День Соборності України
29 – День пам'яті героїв Крут

ЛЮТИЙ
14 – День святого Валентина
15 – День вшанування учасників бойових дій на територі їінших держав
21 – Міжнародний день рідної мови

БЕРЕЗЕНЬ
8 – Міжнародний жіночий день
9 – День народження Тараса Шевченка
15 – Проголошення Карпатської України та вибори першого президента А. Волошина
24 – Всесвітній день боротьби із з захворюванням на туберкульоз

КВІТЕНЬ
1 – Міжнародний день сміху
7 – Всесвітній день здоров'я
12 – Всесвітній день авіації та космонавтики
26 – День Чорнобильської трагедії

ТРАВЕНЬ
9 – День Перемоги в Другій світовій війні
11 – День матері
24 – День слов‘янської писемності та культури. День рівноапостольних Кирила та Мефодія
31 – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

ЧЕРВЕНЬ
1 – Міжнародний день захисту дітей
5 – Всесвітній день охорони навколишнього середовища
8 – День батька
22 – День скорботи і вшанування пам‘яті жертв війни в Україні
28 – День Конституції України

СЕРПЕНЬ
24 – День незалежності України

Кiлькiсть переглядiв: 1975

Дата останньої зміни 15 Квітня 2024

Фотогалерея